Život bez internetu a sociálnych sietí si väčšina z nás už nedokáže predstaviť. Stali sa neoddeliteľnou súčasťou našich životov – uľahčujú nám komunikáciu, prácu a rovnako aj zábavu. Na druhej strane ale predstavujú významné riziko pre naše súkromie a bezpečnosť. Dalo by sa povedať, že sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Poznáte tie najznámejšie a najčastejšie hrozby na internete?

Kybernetické hrozby sa neustále vyvíjajú a stávajú sa sofistikovanejšími. Dôvodom je aj rastúca digitalizácia a aj rozvoj umelej inteligencie. Rozoznať problém od reality mávajú dokonca aj skúsení a inteligentní profesionáli. Z toho dôvodu je dôležité poznať tieto nástrahy, ktoré môžu ohroziť nielen jednotlivcov, ale aj značky a firmy.

Matej Tóth, CEO marketingovej agentúry Digitalman, nedávno prijal pozvanie do Telerána, kde hovoril o tom, ktoré hrozby na internete patria k najnebezpečnejším a ako sa proti nim brániť.

Matej Tóth Teleráno

Tieto hrozby na internete rozhodne nepodceňujte

Pripravili sme si pre vás krátky prehľad najväčších hrozieb na internete a sociálnych sieťach, ktorým pravidelne čelíme. Poskytneme vám aj praktické rady, ako sa pred nimi chrániť, aby ste ochránili nielen svoje osobné údaje a peniaze, ale taktiež celé svoje súkromie a podnikanie.

1. Phishing a podvody

Phishing je jednou z najrozšírenejších kybernetických hrozieb. Útočníci sa vydávajú za dôveryhodné osoby alebo organizácie (banky, telekomunikačných operátorov, sociálne siete) a posielajú falošné e-maily alebo správy s cieľom získať vaše prihlasovacie údaje, čísla kariet alebo iné citlivé informácie.

Ako sa chrániť: Nikdy neklikajte na podozrivé odkazy, neotvárajte prílohy od neznámych odosielateľov a pravidelne si kontrolujte výpisy z účtu. Vo firme implementujte bezpečnostné protokoly a vzdelávajte svojich zamestnancov o tom, ako rozpoznať tieto kybernetické útoky.

2. Falošné e-shopy

Stránky falošných e-shopov sa na prvý pohľad tvária ako legitímne obchody známych značiek. V skutočnosti sú ale navrhnuté na podvodné získavanie finančných údajov alebo priame okradnutie zákazníkov. Môžu napríklad ponúkať výrobky a služby za podozrivo nízke ceny alebo využívať známe značky bez ich vedomia. Keď si v takomto e-shope niečo objednáte, s najväčšou pravdepodobnosťou nič nedostanete, akurát prídete o peniaze.

Ako sa chrániť: Nakupujte na overených a známych stránkach. Pred nákupom si tiež prečítajte recenzie, aby ste zistili, či niekoho pred vami neoklamali. Na platenie používajte jednorazové a virtuálne karty, aby ste podvodníkom neodovzdali aj údaje k vášmu účtu.

3. Prelomenie hesla

Slabé alebo opakovane používané heslá sú ľahkým cieľom pre hackerov. Útočníci môžu použiť rôzne metódy na ich prelomenie, preto by ste im to nemali uľahčiť.

Ako sa chrániť: Nepoužívajte všade rovnaké heslo, ktoré je navyše veľmi jednoduché. Pre každý účet používajte silné a jedinečné heslá, ktoré obsahujú veľké aj malé písmená, čísla a špeciálne znaky. Zapnite si tiež dvojfaktorové overenie. Okrem toho ignorujte podozrivé správy, v ktorých od vás chcú, aby ste sa niekam prihlásili.

Hrozby na internete
Zdroj: ChatGPT

4. Nedostatočná ochrana súkromia

Nedostatočné nastavenia súkromia na sociálnych sieťach alebo pri online aktivitách môžu umožniť neoprávnený prístup k osobným údajom. Nezdieľajte preto príliš veľa osobných údajov a zvážte aj publikovanie fotografií vášho odhaleného tela. Útočníci môžu tieto informácie využiť na krádež identity, cielené útoky, ale tiež na kyberšikanu či sexuálne obťažovanie.

Ako sa chrániť: Nastavte si prísne nastavenia ochrany súkromia na všetkých sociálnych sieťach a zvážte, aké informácie či fotky zverejňujete. Nastavte si, kto môže vidieť vaše príspevky.

5. Malvér a ransomvér

Malvér je škodlivý softvér, ktorý môže poškodiť váš počítač, ukradnúť vaše údaje alebo zablokovať prístup k vašim súborom. Ransomvér je špeciálny typ malvéru, ktorý šifruje dáta obetí a vyžaduje výkupné za ich odomknutie.

Ako sa chrániť: Používajte spoľahlivý antivírusový program a pravidelne aktualizujte operačný systém. Neklikajte na podozrivé odkazy a rovnako si dajte pozor pri otváraní a sťahovaní príloh.

6. Kyberšikana

Kyberšikana je forma šikany, ktorá môže zahŕňať šírenie urážlivých správ, falošných informácií alebo nevhodných obrázkov. Kyberzločinci môžu na zastrašovanie a obťažovanie používať sociálne siete alebo iné chatovacie služby. Kyberšikanovanie patrí medzi nebezpečné hrozby na internete, ktoré môžu mať vážne psychologické dôsledky na obete.

Ako sa chrániť: Uložte si všetky dôkazy o kyberšikane a nereagujte na správy alebo vyhrážky. Ak je situácia vážna a pretrváva, obráťte sa na políciu. Deti sa môžu najskôr obrátiť na rodičov alebo školu.

Kyberšikana

7. Deepfake a šírenie dezinformácií

Technológia deepfake umožňuje vytvárať presvedčivé, ale falošné audio súbory alebo videá významných osobností alebo verejných postáv. Vyzerajú veľmi realisticky, no zneužívajú sa na šírenie dezinformácií a manipuláciu verejnej mienky.

Ako sa chrániť: Buďte kritickí voči všetkým informáciám, ktoré nájdete na internete. Overujte si ich z viacerých zdrojov a nešírte ďalej neoverené informácie.

8. Závislosť na sociálnych sieťach

Časté používanie sociálnych sietí môže viesť k závislosti, čo negatívne ovplyvňuje nielen duševné zdravie a pohodu, ale a osobné vzťahy a produktivitu.

Ako sa chrániť: Snažte sa udržať zdravú rovnováhu medzi online a offline svetom. Stanovte si limity používania sociálnych sietí, nájdite si iné záujmy a venujte viac času reálnym vzťahom.

Ako môžete vidieť, digitálny svet prináša nespočetné výhody, no zároveň sa musíte vždy pripraviť na potenciálne hrozby a riziká. V marketingovej agentúre Digitalman si uvedomujeme, že bezpečnosť vašej značky a ochrana zákazníkov sú na prvom mieste. Pri správe sociálnych sietí preto vždy používame dvojfaktorovú autentifikáciu.

Nečakajte, až sa stanete obeťou kybernetického útoku. Pamätajte, že najlepšou obranou je prevencia, preto nás kontaktujte ešte dnes a zistite, ako vám môžeme pomôcť udržať vašu značku v bezpečí.

Buďte o krok vpred

Získajte novinky z online marketingu ako prvý:

* indicates required